На базі дніпровської Книгарні Є у листопаді – грудні 2018 року науковці кафедри всесвітньої історії ДНУ імені Олеся Гончара в рамках проекту Історичний факультатив 2.0 прочитали серію науково-популярних лекцій з різноманітних тем світової і вітчизняної історії.

Зокрема 20 листопада відбулася панельна дискусія «Велика забута війна – Перша світова війна». Учасниками дискусії виступили доцентка кафедри В. Лавренко та здобувач кафедри В. Соловйов, модерував дискусію завідувач кафедри всесвітньої історії Д. Архірейський. Панельна дискусія була приурочена до 100-річчя завершення Першої світової війни.

В її рамка біло розглянуто наступні питання:

Які цілі ставили перед собою її учасники? Чи були задоволені своєю перемогою переможці?
Чи була українська складова війни, якщо так, то в чому вона проявлялась?
Чи правда, що саме Перша світова війна визначила для США статус держави-гегемона?
Чи була Перша світова війна боротьбою ідеологій? Чи впливали ідеології на її хід?
Чи сприяла Перша світова війна розвиткові націоналістичних рухів?
Перша світова війна та прогрес: наскільки взаємопов’язані явища?
Як Перша світова війна вплинула на динаміку подальшого соціального життя людства?
Як Перша світова війна визначила подальшу історію Старої Європи?

29 листопада відбулася інтерактивна лекція доцента О. Каковкіної на тему: «Болгари України: про історію, традиції та болгарський перець». Сьогодні в Україні мешкає найбільша у світі болгарська діаспора – майже 250 тисяч осіб, що вже викликає інтерес до її історії. Болгари за тривалий час перебування на нашій землі зберегли мову, традиції та уславили себе значними досягненнями та здобутками. Саме історії, звичаям, національній кухні та фольклору болгарської діаспори в Україні і була присвячена лекція.

6 грудня відбулася відкрита лекція доцента А. Венгера на тему «Політика нацистів стосовно людей з інвалідністю на окупованих територіях».

На окупованих землях нацисти реалізовували політику із знищення непрацездатних верств населення − психічнохворих, невиліковно хворих, людей з інвалідністю. Мешканці дитячих будинків для дітей з інвалідністю та будинків інвалідів на окупованих територіях СРСР стали жертвами такої політики. Десятиліттями документи зберігали таємницю про ці злочини в архівах КДБ. І тільки зараз ми можемо дізнатися деталі трагічної долі ще однієї групи жертв нацизму. Саме цим питанням було присвячено лекцію нашого колеги.

13 грудня відбулася завершальна лекція проекту завідувача кафедри всесвітньої історії Д. Архірейського.  Він присвятив свою доповідь політиці червоного терору в Катеринославі під час революції 1917-1921 рр. Для того, щоб зрозуміти логіку теперішньої декомунізації, треба знати правду про червоний терор, його творців та виконавців. Червоний терор – найрадикальніший спосіб підкорення людей, і катеринославці свого часу ознайомилися з ним.

Слухачами лекторію  були небайдужі дніпровці – любителі історії за обов’язкової присутності студентів та аспірантів історичного факультету.
Кафедра всесвітньої історії планує продовжити традиційні зустрічі з любителями історії в Книгарні Є у наступному, 2019, році.

Share This