20–27 вересня у далекій і холодній Німеччині, а саме – у славному місті Бремен, перебувала група відчайдухів та ентузіастів, науковців-початківців історичного факультету, очолювана вшанованим професором кафедри всесвітньої історії історичного факультету ДНУ. Цю групу представляли: доктор історичних наук, директор Центру українсько-німецьких досліджень Венгер Наталія Вікторівна, студенти Стрижко Гліб, Кошляк Аліна, Шманатов Микита, Ткаченко Марина, Сиса Артур та Бородін Вікор. У Бремені ми провели організаційну зустріч з координаторами пізнавальної та науково-популяризаторської програми KONTAKTE-КОНТАКТИ, яка започаткувала довгостроковий, інтернаціональний проект «Memory-Wiki, слідами «забутих» жертв нацизму в Україні та Німеччині».

KONTAKTE-КОНТАКТИ – це некомерційна організація, започаткована у січні 1990 року. Головною її метою є зміцнення взаєморозуміння між народами колишнього СРСР та Німеччиною. Зараз ця організація займається допомогою дітям, хворим на лейкемію, та людям, котрі постраждали від нацизму. Також KONTAKTE – KONTAKTИ збирають і популяризують інформацію про жертви нацистського режиму в роки Другої світової війни. Довгий час пріоритетом в їх діяльності була тема військовополонених у Німеччині та їхні життєві історії. Та наразі організатори розширюють тематику досліджень. Вони ставлять собі за мету розповісти сучасному німецькому поколінню, яке усіма силами намагається не втратити зв’язок з минулим, про злочини нацистів і за межами Німеччини, аби не забувати свою історію, на жаль, насичену і страшними подіями. Реалізувати таку мету і був покликаний проект «Memory-Wiki …».

Ідея проекту проста: налагодити контакти з університетами інших країн, після чого – створити в них групи зацікавлених студентів і науковців, які зможуть допомогти знайти та обробити необхідну для проекту інформацію про регіональні місця пам’яті злочинів війни.

Наша група провела захоплюючий тиждень, під час якого було вирішено багато важливих питань. На творчих зустрічах у Бременському університеті ми із організаторами обговорили умови і зобов’язання щодо участі в проекті української групи. Відбулося знайомство із німецькими студентськими групами, які також беруть участь у дослідженнях нацистських злочинів на території Німеччини. Організаторами проводилися цікаві лекції з історії та політики пам’яті в їхній країні. Вразило відношення німецьких колег до згуртування команд: постійні team-building, перерви на смачну каву із солодощами, під час яких ми мали вельми цікаві та теплі розмови, об’єднували наші групи. Одна із німецьких студентських груп провела нам екскурсію Бременом. Завдяки їх завзятості ми дізналися багато нового про це затишне, тепле місто із давньою історією.

Найбільш вражаючою частиною поїздки стали спеціальні екскурсії по меморіалах-музеях, присвячених висвітленню історії місць масової загибелі військовополонених і примусових працівників у роки Другої cвітової війни. Глибокі враження залишив меморіал бункер «Valentin» – недобудований броньований цех з виготовлення субмарин, на будівництві якого загинули тисячі чоловік. На прикладі цього вражаючого своїми масштабами бункеру наочно видно розуміння німцями історії пам’яті. Меморіал ставив собі за мету розказати якомога більше індивідуальних історій жертв цього місця, передати загальний настрій тієї трагедії. І найголовніше, зробити з мовчазного пам’ятника немовби живого свідка тих подій.

З такою ж відвертістю нас зустрічали меморіали «Wilhelmine», де знаходиться велике меморіальне кладовище загиблих примусових працівників, і «Sandbostel», який представляє собою залишки одного з найбільших таборів військовополонених. Нам вдалося зайти всередину одного з бараків – суперечливі враження, адже розумієш, що на крихітній території неймовірна кількість людей була у полоні, без можливості повернутися на Батьківщину, повернутися до нормального життя. Особливо вражає ставлення школярів до історії цих людей, зв’язку з минулим, адже ми натикнулися на пам’ятні плити військовополоненим, зроблені дітьми. Вони шукали інформацію про померлих, хотіли надати «обличчя» братським могилам.

Оскільки у Німеччині дуже багато небайдужих до історії, жителі міста Бремен, які цікавляться Другою світовою війною, запросили до себе у гості студентські групи. Теплий прийом, щирі розмови про минуле й сьогодення, справили на нас враження.

Нарешті, у передостанній день поїздки, організатори влаштували велику громадську лекцію за темою жертв війни різних країн, де українська делегація зробила презентацію історії міста Дніпра у роки нацистської окупації 1941–1943 років. Виступ української групи викликав велике зацікавлення з боку аудиторії і численні схвальні відгуки.

Наприкінці поїздки ми із координаторами підсумували наші плани роботи на майбутні півроку: наша група має зібрати великий масив інформації щодо місць злочинів нацистів у Дніпрі і актуалізувати її з точки зору історії пам’яті (поглибити та персоналізувати наявну історичну інформацію). У нас з’явиться можливість розміщувати свої праці у міжнародному інформаційному просторі. До міста Дніпро завітає німецька студентська група з метою ознайомлення із місцями пам’яті у нашому регіоні. У серпні 2019 року відбудеться нова зустріч із представниками організації на конференції, присвяченій пам’яті забутих жертв нацизму.

Наша поїздка до Бремена завершилася на позитивній ноті, із взаємними побажаннями успіху в проекті, що тільки розпочав своє життя.

За час перебування у Німеччині ми навчилися тому, як можна покращити становлення політики пам’яті у нашій крайні, як важлива підтримка тих, хто тебе оточує, та як важливо знати свою історію.

Дякуємо німецьким колегам за такий важливий досвід!

Віктор Бородін, Аліна Кошляк

 

Share This